Recenzja książki: Zawód: Programista – Maciej Aniserowicz

Zawód programista polska książka dla każdego programisty. Dosłownie każdego. Jeśli się chce zacząć przygodę jako programista, książka jest idealna, jeśli chce się sprawdzić jakie są opcję jeszcze gdy już się jest programistą, książka jest idealna, jak się chce sprawdzić czy jesteśmy na dobrej drodze książka też jest idealna. Jeśli chce się nauczyć programowania z tej książki to nie polecam, to nie jest książka do nauki programowania. Zapraszam na recenzje.

Autora książki Maciej Aniserowicz kojarzę z początkiem kariery programisty gdy często trafiało się na jego posty, szukając odpowiedzi na różne pytanie programistyczne. No i tak minęło… 10 lat. Po pewnym czasie widziałem, że autor odszedł od programowania i zaczął robić coś więcej. Uznałem wtedy, że szkoda, bo miał dobre wpisy. Po latach widzę, że autor musiał trzymać się swojej drogi i osiągnął sukces. Teraz co prawda wpisów o programowaniu (programowaniu programowaniu) mało ale tyle inicjatyw, które są uruchamiane robią wrażenie i budują szacunek.

O czym jest książka

Jest moim zdaniem, pełnym „manual”-em po byciu programistą. Pracuje jako programista z 10 lat, pracowałem w wielkich korporacjach i małych firmach i podpisuje się obiema rękami o tym co piszę autor w tej książce.

Jak zostać programistą? Jak być programistą? Co zrobić ze swoją karierą programisty?  Jak optymalizować pracę? Jak zachować balans? Jak zmienić pracę? Jak wybrać następnego pracodawcę? Co robić dalej? Jak naprawić swoje minusy? Jakie mam opcje? Jak zostać team leaderem? Czy przejść na B2B i czy freelancer-ka jest dla mnie? i wiele innych…

Każdy znajdzie coś od siebie. Na każde z w/w pytań jest odpowiedź, konkretna, jasna i moim zdaniem z zgodna z moim doświadczeniem, prawdziwa.

Gdyby autor zachęcił aby takie książki powstawały dla innych zawodów to, człowiek po maturze mógł by ze spokojem poczytać i dość świadomie wybrać swoją karierę.

Prosto z mostu

Wszystko w książce jest napisane prosto z mostu, bez owijania w bawełnę czy dodawania jakiś nie dopowiedzeń. Bije z niej szczerość autora i jego proste podejście do tematów. Mamy w tej książce obalenie mitów np: programista 15K (brutto/netto???). Czytając książkę mamy cały czas jasno nakreślone tematy i proste rady jak podejść do tematów. Jeśli autor nie jest ekspertem w jakieś dziedzinie to piszę to wprost np: w temacie B2B i księgowości. To  jest duży plus, że autor nie sili się na wymyślanie jednego dobrego podejścia do rozwiązywania danych spraw..

Bardzo długi post

Książa, którą napisał jest bardzo długim postem na blogu ze wszystkimi tego konsekwencjami. Styl, język i lekkie podejście, dużo wtrąceń i zapożyczeń, wszystko to co na co dzień można znaleźć na blogach w tej książęce jest. Piszę o tym, bo to pierwsza tak beztroska książka, którą czytałem o programowaniu a myślę, że wielu czytelników będzie spodziewać się języka wypranego z emocji i przeciągniętego przez sito korekt stylu itd. Tu tego nie ma, tu jest samo mięso. Dla mnie to taki plus/minus

Podsumowanie

Książkę polecam wszystkim programistom, na początku i w środku kariery. Można do tej książki wracać, ponieważ autor zawarł w niej bardzo cenne rady, które pewnie z biegiem lat będą się pojawiały na drodze każdego programisty. Książka jest droga ale warta swojej ceny. Jednym słowem polecam.