Czego nauczyłem w 14 tygodniu pracy?

Kolejna porcja mikro wiadomości o tym co tam ciekawego się dowiedziałem. W tym tygodniu jakoś dużo tego wyszło, choć też trzeba przyznać, że pilnowałem wpisywanie ich do posta regularnie. Zapraszam

VisualStudio – skakanie pomiędzy nawiasami

Ctrl + ]     kursor należy ustawić przed lub za nawiasem

 

OnLine API JSON – api dostępne do ręki, do testów i innych zastosowań

Obsługa CORS jest włączona wiec na pewno się będzie wywoływać. To tego obsługuje POST-y i inne. Szybsze niż konfiguracji JsonServer-a.

 http://myjson.com/api

Skrót do cmder-a

Globalny skrót aby wywołać okienko Commander-a. Dopiero teraz to odkryłem a jest dość przydany:

Ctrl + ` – skrót globalny. Otwiera główne okno cmder

MS SQL

W MS Sql obiekty typu TABLE VALUED FUNCTION dzielą się na:

  • INLINE TABLE VALUED FUNCTION (typ obiektu to IF)
  • MULTI STATEMENT TABLE VALUED FUNCTION (typ obiektu do TF)

Różnice pomiędzy nimi to:

Inline Table Valued Function.MULTI-STATEMENT Table Valued Function
Baza traktuje ten obiekt jak by był widokiemBaza musi stworzyć tabelą, włożyć do niej dane aby były dostępne dla polecenia return więc nie może używać statystyk tak jak to robi dla funkcji Inline
Ponieważ to widok więc optymalizacja jest zdecydowanie lepszaOptymalizacja jest gorsza dla porównania
Brak dodatkowych narzutów związanych z tworzeniem zmiennych tabelarycznych.Tworzymy zmienną tabelaryczną

Uwagi:

  1. When we have to perform extra data manipulation on SELECT data like INSERT, UPDATE, DELETE or any filtering – before inserting the final output into Table Variable — we go for the MULTI-STATEMENT Table Valued Function.

  2. When we have to perform some complex logic on Input parameter before we start using it in WHERE clause — we go for the MULTI-STATEMENT Table Valued Function.

  3. When we want to implement a VIEW type logic but also want to pass a parameter — Parameterized View — we go for the Inline Table Valued Function.

Źródło: https://qph.fs.quoracdn.net/main-qimg-ee66360a798165bd5e606790a925623f.webp

GIT – dlaczego czasem można przenosić zmiany pomiędzy gałęziami a czasem nie

Ponieważ, gdy mamy nie zatwierdzone zmiany i dotyczą one plików, które są identyczne pomiędzy gałęziami wtedy zmiana gałęzi jest możliwa bez wcześniejszego zatwierdzania plików lub stash-owania ich.

Jeśli jednak pliki są różne pomiędzy gałęziami to aby zmienić gałąź należy albo zrobić git stash albo git add . git commit

SQL Server Management Studio – jak sprawdzić jakie procedury używaj danej procedury i jak sprawdzić w jakich procedurach jest używana dana procedura.

W końcu się dowiedziałem jak to sprawdzić. Wystarczy kliknąć PPM na danej procedurze i wybrać „View Dependencies„, następnie w oknie mamy do wyboru 2 warianty albo szukamy obiektów, które zależą od danej procedury albo obiektów na, których dana procedura się opiera.

Bardzo przydatne. Polecam