Kolejna porcja mikro wiadomości o tym co tam ciekawego się dowiedziałem. W tym tygodniu jakoś dużo tego wyszło, choć też trzeba przyznać, że pilnowałem wpisywanie ich do posta regularnie. Zapraszam
VisualStudio – skakanie pomiędzy nawiasami
Ctrl + ] kursor należy ustawić przed lub za nawiasem
OnLine API JSON – api dostępne do ręki, do testów i innych zastosowań
Obsługa CORS jest włączona wiec na pewno się będzie wywoływać. To tego obsługuje POST-y i inne. Szybsze niż konfiguracji JsonServer-a.
Skrót do cmder-a
Globalny skrót aby wywołać okienko Commander-a. Dopiero teraz to odkryłem a jest dość przydany:
Ctrl + ` – skrót globalny. Otwiera główne okno cmder
MS SQL
W MS Sql obiekty typu TABLE VALUED FUNCTION dzielą się na:
- INLINE TABLE VALUED FUNCTION (typ obiektu to IF)
- MULTI STATEMENT TABLE VALUED FUNCTION (typ obiektu do TF)
Różnice pomiędzy nimi to:
Inline Table Valued Function. | MULTI-STATEMENT Table Valued Function |
---|---|
Baza traktuje ten obiekt jak by był widokiem | Baza musi stworzyć tabelą, włożyć do niej dane aby były dostępne dla polecenia return więc nie może używać statystyk tak jak to robi dla funkcji Inline |
Ponieważ to widok więc optymalizacja jest zdecydowanie lepsza | Optymalizacja jest gorsza dla porównania |
Brak dodatkowych narzutów związanych z tworzeniem zmiennych tabelarycznych. | Tworzymy zmienną tabelaryczną |
Uwagi:
-
When we have to perform extra data manipulation on SELECT data like INSERT, UPDATE, DELETE or any filtering – before inserting the final output into Table Variable — we go for the MULTI-STATEMENT Table Valued Function.
-
When we have to perform some complex logic on Input parameter before we start using it in WHERE clause — we go for the MULTI-STATEMENT Table Valued Function.
-
When we want to implement a VIEW type logic but also want to pass a parameter — Parameterized View — we go for the Inline Table Valued Function.
Źródło: https://qph.fs.quoracdn.net/main-qimg-ee66360a798165bd5e606790a925623f.webp
GIT – dlaczego czasem można przenosić zmiany pomiędzy gałęziami a czasem nie
Ponieważ, gdy mamy nie zatwierdzone zmiany i dotyczą one plików, które są identyczne pomiędzy gałęziami wtedy zmiana gałęzi jest możliwa bez wcześniejszego zatwierdzania plików lub stash-owania ich.
Jeśli jednak pliki są różne pomiędzy gałęziami to aby zmienić gałąź należy albo zrobić git stash albo git add . git commit
SQL Server Management Studio – jak sprawdzić jakie procedury używaj danej procedury i jak sprawdzić w jakich procedurach jest używana dana procedura.
W końcu się dowiedziałem jak to sprawdzić. Wystarczy kliknąć PPM na danej procedurze i wybrać „View Dependencies„, następnie w oknie mamy do wyboru 2 warianty albo szukamy obiektów, które zależą od danej procedury albo obiektów na, których dana procedura się opiera.
Bardzo przydatne. Polecam