Recenzja kursu DB-Master

No i stało się. Skończyłem kurs. 12 tygodni, co tydzień nowe lekcje i dużo wiedzy. Poniżej zamieszczam moją recenzję. Kurs kupiłem za 800zł i od początku zgodnie z terminami robiłem to co było wymagane. Głownie zadania domowe. Kurs jest dostępny https://dbmaster.pl/. Kurs prowadził w całości Damian Widera. Zapraszam do recenzji.

TLTR;

Kurs jest bardzo ale to bardzo nie równy. Brak stałego poziomu prowadzi do tego, że czasem byłem bardzo zainteresowany daną lekcją a czasem kompletnie była to dla mnie strata czasu. Po 12 tygodniach, nie wiem dokładnie dla kogo jest ten kurs. Za 800zł wydaje mi się, że jest to dość spora cena za taki poziom. I jest za duża jak na ilość szczegółów, które w nim są. Na plus mogę powiedzieć, że jest to inwestycja nie tylko w wiedzę ale też w dostęp do grupy facebook, która jest dużym wsparciem jeśli chodzi o zdobywanie wiedzy. Podsumowując ogólnie był wycenił ten kurs na 250zł 300zł- myślę, że wtedy była by to bardzo dobra cena.

Wstęp

Kurs trwa 12 tygodni. W każdym tygodniu jest od 1h do 2,5h materiałów. Długość materiałów jest dość różna. Na początku wydaje się, że jest mało, przy końcu są już dłuższe więc kurs się rozkręca w miarę czasu. Tematyka wygląda następująco, poniżej zrzut z tego jak to wygląda logując się do portalu.

Źródło: https://edu.devstyle.pl/bazy-danych/

Pierwsza połowa materiałów zawiera na koniec tygodnia zawsze jakieś zadanie domowe, które potem można dać do oceny na grupie facebook. Ciekawy pomysł – choć rozwiązań jest zawsze kilka więc mały chaos się zrobił w pewnym momencie. Tak wygląda odtwarzanie:

Źródło: https://edu.devstyle.pl/bazy-danych/

Specjalnie pokazałem razem z możliwością przyspieszania i tego, że jest sporo progów więc można to dobrze dostosować. Ja słuchałem na 1.7 (potem powiem dlaczego). Jak widać materiały są też dostępne w postaci mp3. Choć jest to chyba zbędne, bo lekcje zawierają dużo mięsa (kodu) i raczej sobie nie skorzystamy wtedy z tego. Do każdego materiału są skrypty, które są wykorzystywane podczas lekcji dla każdego języka (MS SQL, MySQL, Oracle, postgresql). Skrypty działają i są dobre i dzięki temu łatwo śledzić lekcję zgodnie z tym co mówi Damian.

Dodatkowe informacje

W komentarzach pojawiły się cenne pytania, dlatego zamiast odpowiadać w komentarzach dołączę osobną sekcję z odpowiedziami. Może się to innym czytelnikom przyda.

Czy treści które były w kursie widziałeś w innych miejscach?

Nie nie widziałem. Trzeba jednak przyznać, że w czasie pracy(13 lat) zdarzało mi się szukać odpowiedzi na pytania, na które kurs odpowiadał, więc na pewno jest praktyczny.

Jest jakaś innowacyjność w tym kursie czy na spokojnie doszukam się jej w innych miejsc udemy/plurarsight/blogi?

Myślę, że większość rzeczy można znaleźć w sieci. Są jednak w kursie takie miejsca, gdzie Damian mówi, że z jego doświadczenia coś tam coś tam. W takie deklarację bym mu wierzył, bo oglądałem tez inne jego konferencje i wiem na pewno, że gość wie co mówi. Z kursami na portalach, ciężko w takie zapewnienia wierzyć, bo nie wiemy czy gość wie co mówi. Za Damianem stoi Pan Aniserowicz a to marka sama w sobie więc myślę, że ten kurs jest lepszy niż jakiś na udemy/plurarsight/blogi

Jest coś co wyróżnia na tle innych kursów/ zasobów z wiedzą?

Mimo, że nie robiłem kursów z baz danych to robiąc inne kursy mogę powiedzieć, że po pierwsze otoczka kursu jest bardzo ok, czyli dostęp do materiałów, zgrabny interfejs, skrypty do każdej bazy danych, materiały w mp3, wparcie na facebook. Możliwy kontakt z autorem i szybko reakcja na pytania oraz rozpiętość kursu. To są na pewno ogromne plusy, które myślę będą procentować w przyszłości. i to jest to co mocno ten kurs wyróżnia od innych.

Kurs był z gwarancją zwrotu na 30 dni?

Nie wiem ale znając model biznesowy Macieja z DNA myślę, że gdy Ci nie przypadnie do gustu na pewno Ci zwrócić kasę. Podobna sytuacja była z kursem gita i wiem, że kilka osób dostało zwrot kosztów. Po drugie zaczynając kurs nie miałem dostępu do całość. Kurs jak by powstawał w tracie jego trwania. Raz w tygodniu były nowe materiały.

Czy miałeś dostęp do całej treści kursu zaraz po zakupie?

Nie. Kupiłem go zaraz na początku i w sumie lekcje pojawiały się raz w tygodniu. Jak teraz ktoś kupi to będą wszystkie od razu.

Plusy

Ogromnym plusem kursu jest rozpiętość. Porusza chyba każdy temat związany z bazami danymi. Programuje od 13 lat i bazy danych zawsze po prostu były gdzieś jako miejsce, gdzie można zapisywać dane. Nigdy specjalnie nie starałem się być specjalistą od baz ale wszystko to czego uczyłem się sam było na tym kursie. Indeksy, Procedury, Funkcje i kilka choć nie wszystkie istotnie funkcje SQL( czyli funkcje okienkowe itd), Administracja, Hurtownia danych, nawet ORM-y i NoSQL. Super. Fajnie poruszyć te tematy i się z nimi zaznajomić.

W pewnych momentach kurs jest mocno szczegółowy co daje mocne fundamenty pod prawidłowe nawyki (zakładanie indeksów na odpowiednie pola, modelowanie baz, hurtownie danych) i daje cenną wiedzę idealnie pod pytania na rozmowach kwalifikacyjnych.

Kolejnym plusem są skrypty(dostarczone do każdej lekcji), które pomagają śledzić to co się dzieje na ekranie. Kolejnym plusem to wsparcie i szybkość odpowiedzi na facebook. Miałem kilka pytań i Damiana dosłownie w godzinę był dostępny i rozwiewał wątpliwości. To pełen szacun dla Niego, że nie było wrażenia, że kupiłeś kurs więc nie zawracaj mi teraz głowy, bo wydaję Twoją kasę na gadżety.

Najlepsze tygodnie to hurtowania danych (co mi się wydaje, że to konik dla Damiana), oraz optymalizację 3 i 4 tydzień.

Jest dobrze, że kurs dotyczy 4 baz danych(MS SQL, mySQL, Oracle, postgresql). Fajnie zobaczyć co i jak w innych bazach. Czasem przykłady są te same na każdym silniku a czasem na każdym silniku są inne materiały. Ogólnie robi to dobre wrażenie, choć nie wiedziałem czy zapamiętywać te małe różnice pomiędzy silnikami czy też nie. Moim głównym silnikiem na dziś to MS SQL i jest sporo przykładów w nim było więc byłem zadowolony.

Minusy

Kurs jest nie równy. Nie wiem czy początkujący się odnajdzie, jeśli pierwsza lekcja jest o indexach. Z drugiej strony jak już coś wiesz to czasem z jednego tygodnia dowiedziałem się tylko jednej drobnej rzeczy, z której nie zdawałem sobie sprawy (CTE, nie zakładać konta 'sa’ na produkcji).

Nie lubię teorii spiskowych ale mam wrażenie i mam nawet mały dowód, że filmy są mocno spowalniane, czyli, że są dłuższe niż miały być. Mogę się oczywiście mylić, Damian mówi raczej powoli i może dlatego mam takie wrażenie, ale oglądałem na 1.7 i była to prędkość normalna dla mnie, co wydaje mi się mocno za dużo. W YT oglądam na 1.25 i jest ok.

Mam klika uwag do pewnych tygodni. Temat administracji był bardzo pobieżny. Fakt, że był konkretny do bólu(ustaw ten parametr na true, bo tak należy robić). Spodziewałem się czegoś bardziej wszechstronnego. Jak ustawić replikację? Jak robić backupy? itd. no nie było tego a raczej jak bazę parametryzować. To w sumie dla MS SQL było 5 parametrów. Wydaje mi się, że mogło być tego więcej.

ORM-y to jest sama podstawa(choć nie jest to główny temat szkolenia).) Damian skupia się omawiając ORM-a na tym jakie zapytanie wysyła do bazy, jest kilka ważnych informacji(nie materializuj wyników zbyt wcześnie) ale nie jest ani tutorial do ORM-u ani depp dive do silników ORM-ów. Miałem też wrażenie, że to nie jest jego mocna strona, bo raczej ktoś mu przygotował ten materiał. Było widać jak czyta z kartki.

Bazy w chmurach – tutaj się mocno rozczarowałem, bo fakt, że jak raz z tym miałem do czynienia, to samo odtworzenie bazy z backupu zajęło mi kilka godzin, i miałem ochotę się czegoś nauczyć. A okazało się, że kurs to raczej wyjaśnienie jakiś podstaw konfiguracyjnych typu, jeśli dasz więcej cpu to zapłacisz więcej ale będzie szybciej działało. Choć jak masz bazę tylko do odczytu to możesz mieć mniej cpu i zapłacisz mniej. Szkoda. Duże szkoda. Przydało by się więcej informacji praktycznych(jak skonfigurować konta, jak się połączyć do bazy)

W zaawansowanych funkcjach SQL zabrakło mi przykładów do robienia pivot-a. A uważam, że to bardzo ważna i praktyczna funkcja, bo często się zdarza, że pozwala osiągnąć cele znaczenie szybciej.

Czasem też były takie nie domówienia typu: Damian mówi nie rób takich zapytań z like '%aaa%’, gdzie procent jest z przodu i z tyłu. Ale nie było powiedziane co robić jak jednak tego potrzebujesz. Co prawda zapytałem na facebook i była odpowiedź, że Damian robi to poprzez CLR-a ale w materiałach też by to mogło być.

Podsumowanie

Kurs jest wart swojej ceny do tygodnia 7 włącznie. Jest to porządna robota. Treści są ok, poziom informacji jest całkiem przyzwoity i dokładnie wszystko jest omówione. Tutaj perełka to hurtownia danych. Potem jest już tylko gorzej. Materiały są pobieżne i czuć, że tematy nie zostały wyczerpane na takim podstawowym poziomie. Co może prowadzić to błędnego założenia, że taka wiedza mi starczy i już coś wiem o bazach i mogę o nich coś powiedzieć. Kurs jest krótki tak naprawdę, bo czasem przykłady są ten same na każdym silniku więc wielkiej wartości nie ma oglądając to. Brakuje mi dodatkowych materiałów gdzie mógł bym pogłębić wiedzę, może linków do filmów albo tekstów. Za 800zł już bym tego kursu nie kupił. Nie wiem czy jest taka opcja abym się podzielić kosztami, to wtedy jak cena spadnie do tych 300zł to polecam serdecznie.

A Tobie jak się podobał kurs?

PS

Za jakiś czas zapraszam na recenzję kursu gita. TLTR; jest wyśmienity!

4 komentarze do “Recenzja kursu DB-Master

  1. 1. Mozna tresci znalezc w innych miejscach, ale nie zawsze jest to latwe i w jednym miejscu.
    2. Nie wiem czy mozna to nazwac innowacyjnoscia ale smaczkiem sa krotkie tipy ktore mozna gdzies wykrorzystac. Zaleznie od poziomu wiedzy bedzie ich rozna ilosc. Podobało mi się to ze były pokazane różnice miedzy poszczególnymi silnikami. No i grupa na fb, jak ktos chce sie socjalizowac.
    3. Nie bylo dostepu do calej tresci kursu od razu.

    Czy kurs jest warty 800pln? Nie. Zgadzam sie z autorem postu ze powinien byc w okolicach 300pln. Wiedza tam przedstawiona nie jest ekspercka (a tego troche oczekiwalem).
    Czy zaluje? Tez nie. Firma zaplacila. Ja dowiedzialem sie paru rzeczy ktore przydadza sie w praktyce.

    1. Generalnie masz rację. Jak firma płaci, to taki kurs jak najbardziej może się stać takim pakietem wdrożeniowym dla nowych pracowników i jakiś odświeżeniem dla starych pracowników. Choć nie wiem dokładnie jak to wygląda z licencjami. Czy można kupić jeden kurs i go dać każdemu pracownikowi.

  2. Treści które były w kursie widziałeś w innych miejscach? Jest jakaś innowacyjność w tym kursie czy na spokojnie doszukam się jej w innych miejsc udemy/plurarsight/blogi? Jest coś co wyróżnia na tle innych kursów/ zasobów z wiedzą? Kurs był z gwarancją zwrotu na 30 dni? Czy miałeś dostęp do całej treści kursu zaraz po zakupie?

    1. Cześć, dzięki za komentarz. Super pytania. Na wszystkie odpowiedzi odpowiedziałem w nowej sekcji „Dodatkowe informacje”.

Możliwość komentowania została wyłączona.