Recenzja książki Pragmatic Thinking and Learning: Refactor Your Wetware

Co to jest Wetware? Jeśli HARDware to sprzęt, a SOFTware to aplikację to WETware to układy biologiczne, mózg, komórki ciała itp.

Szybka recenzja

Książka jest bardzo dobra. Opisuje sposób działania mózgu z perspektywy programistycznej. Jak można wykorzystać bardziej optymalnie swoje możliwości w myślowe i zastosować je realnie w programowaniu (i w życiu). W książce tak naprawdę znajdziemy mnóstwo „mięsa”, gotowej czystej wiedzy do zastosowania praktycznego np: jak działają MindMap-y, jak je wykorzystać oraz jakich narzędzi używać Jest to miks aktualnej wiedzy o tym jak funkcjonuje nasz mózg – konkretne fragmenty bez zbędnej dokumentacji. Polecam a jak ktoś nie jest przekonany to polecam jeszcze obszerniejszą recenzje poniżej.

Recenzja

Pomysł na przeczytanie tej książki wziął się z prezentacji o architekturze. Jeden w prelegentów przedstawił ją, że jest bardzo dobra i poleca a, że sama prezentacja była super skorzystałem z wiedzy.

Książka nie jest typowo dla programistów. Przykłady i analogie do działającego komputera są ale są też skromne i jest ich mało. Polecam ją do każdego zawodu jak i po prostu do życia.

Wyjątkowość tej książki polega na tym, że jest to zbiór wiedzy z dziesiątek innych książek poświęconych temu jak dział mózg, przedstawiony w sposób jasny i konkretny. Przykłady z życia i gotowe propozycje ćwiczeń pomagają wejść w dany temat.

Tematy poruszane w książce

  • Dreyfus Model (zdobywanie doświadczenia)
  • Podział mózgu na L-Mode i R-Mode (wykorzystanie nie dostępnej części mózgu do rozwiązywania problemów)
  • S.M.A.R.T (stawianie sobie celów)
  • SQ3R (efektywny sposób czytania książek)
  • MindMaps (skuteczność w zapamiętywaniu)
  • PersonalWiki (Czy wiecie, że mózg umie adaptować narzędzie zewnętrzne aby poprawić swoją wydajność?)

Każdy z tych tematów jest solidnie omówiony i daje podstawy do używania ich w codziennym życiu od razu.

Z wieloma tematami spotykałem się regularnie w swojej karierze z większym i mniejszym skutkiem je stosuje. Jednak ta książka świetnie streszcza wiedzę o mózgu i podaje ją na tacy. U mnie koronnym przykładem są mind map-y. Używam ich od 10 lat i praktycznie nie umiem już notować w inny sposób. Co ciekawe książka ta jest przedstawiona właśnie w formie MindMap-y poniżej, wykonanej przez samego autora. Właściwe opisuje wszystko to co w niej znajdziemy.

Myślę, że to bardzo dobra rekomendacja, że sam autor stosuje się do tego o czym piszę.

Wady

Książka nie jest dostępna po Polsku. Tylko po angielsku. Jeśli komuś to przeszkadza, to może być to problem.

Książka to miks wiedzy, zebranej z kilkudziesięciu książek, jak sam autor stwierdza, że nie wszystko musi się „kompilować” to znaczy, że część wiedzy to dość mocno wyrwane z kontekstu wnioski, które przy wgłębieniu się w temat mogę się okazać trochę naciągane.

Ostatnia sprawa to efekt. Nie będzie, żadnego efektu w Naszym życiu po przeczytaniu tej książki bez realnej i fizycznej pracy. Wiedza o tym jak działa mózg to tylko suche fakty dopóki my nie zamienimy tego w czyny. Książka daje ćwiczenia i sposób ich wykonywania więc nie polecam lektury na jeden wieczór czy coś podobnego.

Jak wiesz jak działają MindMap-t ale ich nie stosujesz to NIE wiesz jak działają MindMap-y

Elekty będą (u mnie były) ale po 3 miesiącach w miarę ; ) regularnej pracy.

Posumowanie

Książka zdecydowanie 5/5, 10/10. Warto iść sugestiami, które oferuje i zdobyć wiedzę o tym jak działa mózg w kontekście pracy i życia. Poniżej copy-paste z pewnej recenzji tej książki, którą można potraktować jako maxi streszczenie:

Turn yourself into a robot in five easy steps.

– Switch off your Phone, Skype, Email
– Zombie yourself by silencing the internal voice in your head
– Doodle, write notes and mind maps
– Buy a second monitor and code with vim on screen one
– Breathe