Konferencja Careercon – relacja

Zapraszam na relacje z małej konferencji poświęconej tematom IT. Wydarzenie miało miejsce 29 listopada 2014 roku w Poznaniu.  Kolejne edycję będą miały miejsce w Łodzi i w Krakowie.

Idąc na konferencję byłem przekonany, że będą na niej wykłady poświęcone deweloperskim tematom jednak było to błędne przekonanie. Konferencja składała się z wykładów IT oraz z prezentacji firm, które poszukiwały kandydatów do pracy.

Jeśli chodzi o prezentację firm jedyne co mogę podsumować to, że pracy dla deweloperów .NET w przyszłym roku nie zabraknie. Jest dużo ogłoszeń, choć miałem wrażenie, że większość na poziomie junior development.

Poniżej relacja z wykładów na, których byłem.

  • Wieża Babel: skąd tyle języków programowania?

Wykład był przedstawiony przez Panią Justynę Walkowską. W skrócie był to wykład o rodzajach programowania.

Pierwsza cześć dotyczyła historii języków programowania.

Czyli 1842-1843 znana wszystkich pierwsza Pani programista Ada Lovelace, która stworzyła pierwszy algorytm, który miał być wykonany (i został wykonany współcześnie i działał) przez maszynę Babbage’a.

Potem 1936 znany wszystkim Alan Turing (o którym będzie niedługo film) i jego maszyna Turinga robią karierę, następnie

1940-60 powstaje Algol i Fortran (pierwszy kompilator),

1960-70 powstaje C, Smaltalk,

1980-1990 powstaje C++, Erlang, Perl,

1990 – do teraz powstaje .NET(2002) i języki programowania z możliwością tworzenia programów, które zmieniają kod programu w czasie działania programu (metaprogramowanie)

Kolejną częścią wykładu były już wzorce programowania i podział języków programowania w zależności od ich zastosowania.

Został przedstawiony podział na języki niskiego (Asembler) i wysokiego poziomu (C++, C#). Następnie został przedstawiony podział na imperatywne i deklaratywne (F#,Haskell). C# na początku był typowo imperatywny a od wersji 4.0 stawał się coraz bardziej deklaratywny.

Następnie był przedstawiony podział języków deklaratywnych na funkcyjne (F#, Scala) i logiczne (Prolog).

F# i Scala są językami mieszanymi. Nie są czysto funkcyjne. Czysto funkcyjnym językiem jest Haskell.

Następnie zostały przedstawione języki obiektowe i ich 4 najważniejsze cechy (czyli abstrakcyjność, dziedziczenie, polimorfizm i enkapsulacja)

Ostatnim podziałem, który został przedstawiony to podział na języki kompilowane, interpretowane i interpretowane do kodu bajtowego (Java, C#)

  • Druk 3D dziś i jutro

Wykład był prowadzony przez Jana Sobkowskiego. Na wykładzie została przedstawiona metoda druku  FDM(ang. fused deposition modeling). Jest to metoda nakładania kolejnych warstw materiału na siebie aż do uzyskania odpowiedniego kształtu.

Na wykładzie zostały przedstawione przykłady zastosowania możliwości tej technologi:

  • przy budowaniu domów z cementu (w chinach 10 domów w 24 godziny).
  • we Włoszech przy projekcie drukowania małych domów przy pomocy błota. Jako pomoc dla Afryki.

Następnie zostały pokazanie metody wykorzystania druku 3D to celów przestępczych. Zostały przedstawione następujące zastosowania:

  1. Drukowanie paneli bankomatów,
  2. Drukowanie kluczy ze zdjęć. Został przedstawiony udokumentowany przypadek wydrukowania ze zdjęcia kluczyka do kajdanek, który otwierał kajdanki.
  3. Drukowanie kluczy samochodowych. Poniżej filmik, który pokazuje uruchomienie Mini Cooper za pomocą wydrukowanego kluczyka.

Następnie został obalony mit „Czy można wydrukować broń?”. Broń można wydrukować ale żadna nie ma takiej wytrzymałości by po wystrzale się nie rozlecieć i nie zranić strzelającego.

Ostatnim elementem wykładu było przedstawienie możliwości drukowania 3D w kosmosie czyli w stanie nieważkości.

25.10.2014 roku został pomyślnie przeprowadzony pierwszy wydruk 3D w kosmosie

  •  Potencjalne zastosowanie Bitcoin w niedalekiej przyszłości

Wykład był raczej przedstawieniem podstawowych wiadomości na temat cyfrowej waluty. Wszystkie informację przedstawione na wykładzie można przeczytać na tej stronie.

Jedna rzecz była warta wspomnienia. To znaczy, była przedstawiona sugestia aby realizować transfery pieniężne między państwami własnie z zastosowaniem krypto waluty. Prowizja za takie przelewy jest o wiele mniejsza niż w bankach komercyjnych oraz przelew idzie znaczenie szybciej.

Podsumowując wykłady były tylko przykrywką do prezentacji firm i szukania nowych pracowników. Jednak parę ciekawych informacji o druku 3D i BitCoinach można była wyłapać.

 

3 komentarze do “Konferencja Careercon – relacja

  1. Napisałeś, że „miałem wrażenie, że większość na poziomie junior development”.
    Możesz to rozwinąć? Bo wg mnie ciężko było stwierdzić poziom, jakiego szukali HR’owcy.

    1. Oceniłem to przez wymagania na ogłoszeniach, które były. Jeśli w ogłoszeniu jest napisane, że szukają programistę .NET ze znajomością C# i bazy danych to jest to bardzo ogólne wymaganie. To może świadczyć o tym, że szukają kogoś bardzo ogólnego, żeby go przygotować do rozwoju jakiś konkretnych narzędzi. W ogłoszeniach bardziej wymagających są wymienione technologie WPF, WCF, jakieś narzędzia nHibernate itd.

      1. Tak, masz rację, też musiałem się dopytywać jakich technologii używają, bo nigdzie lub też mało było o tym pisane.
        Z drugiej strony konferencja była skierowana do programistów, a nie tylko programistów .NET, także pewnie stąd takie uogólnienia.

        W każdym razie dzięki za odp. i być może zobaczymy się na kolejnej conf. ;)

Możliwość komentowania została wyłączona.