Po kilku tygodniach pisania tego cyklu wiem, że są tygodnie, gdzie naprawdę nic nowego się nie nauczyłem, chyba tak własnie wygląda prawdziwe życie. Druga sprawa zauważyłem, że jest mało wpisów z C# myślę, że to przez to, że może coś tam na ten temat wiem ; ) choć może to też dlatego, że brakuje wyzwań. Zapraszam do przeglądnięcia czego nauczyłem się w tym tygodniu
SVCUTIL jak go szybko znaleźć
Jeśli ktoś używa czasem tego narzędzia (jest to generator klas(metadanych) dla WSDL-i) to można go znaleźć używając ścieżki do katalogu z narzędziami ( %ProgramFiles%\Microsoft SDKs\Windows\v6.0\Bin ) ale jest łatwiejszy sposób. Wystarczy użyć konsoli developera od Visual Studio 2019. Ta konsola ma ustawione ścieżki do wszystkich znanych narzędzi deweloperskich. Wystarczy wtedy wydać polecenie svc i parametry i nie trzeba szukać tego narzędzia po katalogach.
Zakres możliwych dat do MS SQL
Dla MS SQL minimalna data jak można wstawić w polu z datą to 1 stycznia 1753 r. Maksymalna do 31 grudnia 9999. Jeśli chodzi o minimalną datę to trzeba uważać, bo DateTime to struktura i jak jej nie wypełnimy danymi to domyślnie dostaniemy taką datę 01/01/0001, wtedy mogą istnieć problemy z zapisem do bazy danych.
Podselektor dla event-ów w JavaScript
Jeśli w kodzie js dodajemy dynamicznie nowe elementy i chcemy aby te nowe elementy miały podpięte event-y np: kliknięcie, to musimy ręcznie je dodać po utworzeniu elementu w DOM-i. Jest jednak prostszy sposób aby po utworzeniu elementów nie musieć podpinać kolejnych event-ów. Wystarczy dodać zdarzenie do elementu rodzica i podać pod selektor, który filtruje po elementach dzieci. Wtedy nie zależnie od tego jakie nowe elementy się pojawiły to event-y będą cały czas podpięte.
Efekt jest taki, że dodając dynamicznie nowy element do rodzica nie musimy dodawać eventu, ponieważ zdarzenie jest podpięte pod rodzica i zadziała na każdym elemencie dziecka, który się tam znajdzie.
Prosty przykład, mamy element table,który to ma wiersze w którym jest element button z klasą btn. Każdy button ma event „click”. Piszą taki kod:
$('.table').on('click', '.btn', function() { $(this).html('Klik') });
Mamy pewność, że zdarzenie click będzie dotyczyć wszystkich elementów z klasą btn nie zależenie od tego czy zostały dodane później w sposób dynamiczny. Działający przykład tutaj: https://jsfiddle.net/5vsb2Lfx/
Dzięki : )
„znaleźć” nie „znaleść”