Czego nauczyłem się w 28 tygodniu pracy?

Po kilku tygodniach pisania tego cyklu wiem, że są tygodnie, gdzie naprawdę nic nowego się nie nauczyłem, chyba tak własnie wygląda prawdziwe życie. Druga sprawa zauważyłem, że jest mało wpisów z C# myślę, że to przez to, że może coś tam na ten temat wiem ; ) choć może to też dlatego, że brakuje wyzwań. Zapraszam do przeglądnięcia czego nauczyłem się w tym tygodniu

SVCUTIL jak go szybko znaleźć

Jeśli ktoś używa czasem tego narzędzia (jest to generator klas(metadanych) dla WSDL-i) to można go znaleźć używając ścieżki do katalogu z narzędziami ( %ProgramFiles%\Microsoft SDKs\Windows\v6.0\Bin ) ale jest łatwiejszy sposób. Wystarczy użyć konsoli developera od Visual Studio 2019. Ta konsola ma ustawione ścieżki do wszystkich znanych narzędzi deweloperskich. Wystarczy wtedy wydać polecenie svc i parametry i nie trzeba szukać tego narzędzia po katalogach.

Zakres możliwych dat do MS SQL

Dla MS SQL minimalna data jak można wstawić w polu z datą to 1 stycznia 1753 r. Maksymalna do 31 grudnia 9999. Jeśli chodzi o minimalną datę to trzeba uważać, bo DateTime to struktura i jak jej nie wypełnimy danymi to domyślnie dostaniemy taką datę 01/01/0001, wtedy mogą istnieć problemy z zapisem do bazy danych.

Podselektor dla event-ów w JavaScript

Jeśli w kodzie js dodajemy dynamicznie nowe elementy i chcemy aby te nowe elementy miały podpięte event-y np: kliknięcie, to musimy ręcznie je dodać po utworzeniu elementu w DOM-i. Jest jednak prostszy sposób aby po utworzeniu elementów nie musieć podpinać kolejnych event-ów. Wystarczy dodać zdarzenie do elementu rodzica i podać pod selektor, który filtruje po elementach dzieci. Wtedy nie zależnie od tego jakie nowe elementy się pojawiły to event-y będą cały czas podpięte.

Efekt jest taki, że dodając dynamicznie nowy element do rodzica nie musimy dodawać eventu, ponieważ zdarzenie jest podpięte pod rodzica i zadziała na każdym elemencie dziecka, który się tam znajdzie.

Prosty przykład, mamy element table,który to ma wiersze w którym jest element button z klasą btn. Każdy button ma event „click”. Piszą taki kod:

$('.table').on('click', '.btn', function() {

$(this).html('Klik')

});

Mamy pewność, że zdarzenie click będzie dotyczyć wszystkich elementów z klasą btn nie zależenie od tego czy zostały dodane później w sposób dynamiczny. Działający przykład tutaj: https://jsfiddle.net/5vsb2Lfx/

2 komentarze do “Czego nauczyłem się w 28 tygodniu pracy?

Możliwość komentowania została wyłączona.