Recenzja kursu SmartTesting

Skończyłem. Trochę miałem poślizgu ale kolejny kurs zakończony. Po kursie z git-a, DNA, DB Master już byłem trochę otrzaskany z tym czego się można spodziewać po takim kursie i… nie zawiodłem się choć… Zapraszam na recenzje kursu SmartTesting

TLTR;

Kurs https://smarttesting.pl/ jest ok. Merytorycznie jest spoko, jeśli nic nie wiesz o testach albo jeśli wiesz tak średnio. Czasem brakuje wejścia głębiej w temat i czułem, że można by było bardziej rozwinąć i trochę pogadać na dany temat. Jednak te i inne minusy są w sumie mało istotne.

Za to przykłady a właściwie kod źródłowy to są prawdziwe perełki dla, którego warto ten kurs kupić. Wybierasz język, który chcesz w tym przypadku (java, .net, php i python) i masz mnóstwo przykładów jak testować kod – łącznie z dokerem.

Ten kod źródłowy to prawdziwy rarytas. Dużo ciekawych bibliotek i realne przykłady ich użycia. Warto.

Wstęp

10 tygodni, co tydzień materiałów na 20m do 1h (bardzo to nierówne). Teoria podana na slajdach omawiana przez parę prowadzących Olgi Maciaszek-Sharma i Marcina Grzejszczaka. Na slajdach się dużo dzieje i czasem za szybko wszystko miga ale to pewnie oznaka czasów. Wszystkie przykłady są pokazywane w JAVA-wie. Tu inaczej niż w DM Master, gdzie przykłady były w kliku dialektach SQL. Nie jest to problem, bo kod w sumie jest czytelny a tak mówiłem wcześniej w przykładach z kodu źródłowego dla konkretnego języka są komentarze(po polsku), które wszystko wyjaśniają.

Tak wygląda okienko do kursu

Plusy

 • Kod źródłowy – no dosłownie gotowe działające projekty z kodami i bibliotekami, prawie gotowe to wykorzystania w realnych projektach.
 • Dużo materiału o testach jednostkowych, integracyjnych. Jest tego sporo i jak na moją 10 letnią wiedzę programistyczną wszystko było. To znaczy wszystko z czym miałem problem pisząc testy było tu wyjaśnione i omówione.
 • Bibliografia, linki i materiały dodatkowe. Wielki plus za to, że nie trzeba szukać niczego tylko to jest i można z tego korzystać.
 • Obsługa posprzedażowa – to znaczy Pan Aniserowicz wysyła dużo dodatkowych materiałów po kursie, filmiki, wyjaśnienia inne filmiki. Jest tego sporo.
 • Kanał na Slack – super wsparcie społeczności i kontakt z autorami i autorami przykładów

Wady

Trochę ich jest ale część to tylko czepianie się.

Cena – 1000zł to za dużo, nawet jak na taki kurs – więcej od tym w podsumowaniu.

Czym dalej w górę w piramidzie testów tym mniej materiałów. Odniosłem wrażenie, że prowadzący są specjalistami od testów tych dolnych partiach piramidy testów. A czym wyżej tym mniejsze zaangażowanie i doświadczenie.

Końcówka kursu trochę jest nie równa i te tygodnie są bardzo krótkie, i mało w tym wiedzy. Testowanie skryptów shell-a było potraktowanie dość szybko i po łebkach, uważam. Ale plus był taki, że było to omówione i były działające przykłady. Nie narzekam, choć można było to rozwinąć.

Niektóre tygodnie są wyjątkowo krótkie – najkrótszy tydzień ma chyba 17 minut.

Jest dużo cięć. No wiecie, prowadzący mówią, mówią i nagle cięcie i mówią nadal ale był ten efekt przeskoku. Czasem niektóre filmy, szczególnie te pod koniec, mają jakieś dziwne zakończenia. Takie jest wrażenie, jak by ktoś chciał z jednego filmu zrobić kilka tygodni i jakoś to pociął. Nie mówię tego, bo mi to przeszkadza ale jakiś nie smak nie profesjonalizmu pozostaje. W końcu to nie byle kurs na udemy za 70zł tylko za 1000zł.

Jest też mniejsza dbałość o jakość dźwięku pod koniec kuru. Są jakiś wtrącenia, które na chwile psują odbiór. Pewnie po nagraniu się okazało, że są drobne błędy i trzeba nagrać od nowa.

Merytorycznie się nie czepiam, bo sam temat testów jest delikatny. Czasem to co mówią prowadzący jest totalną abstrakcją dla realnych projektów w życiu ale czasem mają sporo racji i mogą ułatwić pracę na co dzień. Ogólnie to nie ma znaczenia. Jeżeli chcesz to wdrożysz testy i będziesz ich pilnował, jeśli nie to i tak żaden kurs i teoria tego nie zmianią.

Podsumowanie

Polecam 👍 O testach trzeba wiedzieć co nie co aby dobrze się z nimi pracowało. Duża ilość teorii oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć daje sporo wiedzy i oszczędza sporo czasu w porównaniu z czytaniem książek o tym.

Czy kurs jest warty 999zł? Przynajmniej ja go za tyle kupiłem. Tak samo jak z DB Master, ta cena jest zdecydowanie za duża dla pojedynczego programisty😡 Myślę, że dla firmy to jednak super atrakcyjna oferta, bo pewnie większość kupi 1 kurs i go zrobi kilka osób (szczególnie, że wysyłać programistę na jakieś kursy stacjonarne to o wiele większa kasa). Jeśli nie podzielisz się z kimś tym kursem to myślę, że nie ma tam wiedzy za 1000zł. Za połowę można się spokojnie zastanawiać i w sumie brać.

Po kursie na pewno testowanie stanie się łatwiejsze. Zrozumienie większe. A i skuteczność samego programowania wzrośnie. Pisanie testów zawsze zmniejsza ilość błędów i nieporozumień.

A Ty co sądzisz? Kupisz ten kurs?

PS

Kurs jest pewnie taki drogi z powodu tych kodów źródłowych. Wszystkie przykłady w 4 językach to jednak sporo pisania i do tego każdy osobny programista dla każdego języka.

4 komentarze do “Recenzja kursu SmartTesting

  1. Dzięki. Przejrzałem spis treści tej książki. I zgadzam się, że pewnie w temacie tematów jednostkowych kurs przy tej książce to tylko nagłówki : ) Ale kurs jest bardziej rozległy, bo omawia też tematy o innych testach e2e, uat itd. Do tego jest sporo tematów na temat metodologii, trochę architektury. Więc kurs wykracza poza testy jednostkowe : )

   Ale książka zawsze będzie dokładniejsza.

 1. Hej, dzięki za recenzję :) Ciężko znaleźć rzetelne informacje o kursach, których jest coraz więcej i nie zawsze mają w sobie tyle treści na ile to wygląda „na papierze”. Skoro robiłeś DNA, możemy spodziewać się też recenzji tego kursu?

  1. Dokładnie jakoś dziwnie nikt nie robi recenzji. Aż się sam zdziwiłem. Choć z drugiej strony to dość długi proces. Zrobić kurs 10 tygodni potem napisać coś….
   Tak czy inaczej…
   Teraz piszę o kursie GIT-a a potem DNA. Jak się zastanawiasz to powiem Ci tak – kup, zrób kilka tygodni i jak Ci się nie podoba to oddaj. Pan Aniserowicz oddaje kasę bez problemu. Kurs jest OK, ale to męczący kurs – DB Master i SmartTesting to pestka. Głownie dlatego, że więcej tam teorii, pojęć itd.

Możliwość komentowania została wyłączona.