Recenzja ksiażki WPF 4.5 – Adam Nathan

WPF 4.5 księga eksperta – tak jak wskazuje tytuł autor podchodzi do tematu WPF-a w bardzo dokładny i głęboki sposób. Książka Adama Nathan-a jest długa- ma prawie 1000 stron i opisuje kompletnie zagadnienia z WPF-a.  Książka jest aktualna i została wydana oryginalne w 2014 roku. Poniżej moja recenzja.

Ebooki o informatyce eBook WPF 4.5. Księga eksperta

Początki

Jak na księgę eksperta przystało w książce opisany jest praktycznie każdy aspekt WPF-a, opis kontrolek, opis multimediów takich jak grafika 2D, 3D, animacje, dźwięki i video, jest spora części o wiązaniu danych oraz tematy mniej znane jak osadzanie WPF-a w WinForms-ach, wykorzystanie DirectX itd. Wszystko jest jest mocno zbudowane na fundamentach teoretycznych, które zostały przedstawione na początku książki.

Książkę czyta się dobrze i szybko. Czasem są małe nie porozumienia językowe (podejrzewam, że może to być problem z tłumaczeniem) i trzeba się mocnej skupić aby odszyfrować o co chodziło autorowi (tłumaczowi) jednak nie przeszkadza to w odbiorze książki.

Merytoryka

Jeśli chodzi o wartość merytoryczną, to nie jest to moja pierwsza książka o WPF-ie, wcześniej  też zajmowałem się pisałem aplikacji WPF-owych więc miałem dość sporo wiedzy (tak mi się wydawało) na ten temat.  Książka ta jednak dobrze układa wiedzę i porządkuje wszystkie dość nie jasne mechanizmy WPF-a. Odkrywa czasem braki WPF-a o, których warto przeczytać.

Problemy z WPF-em, można czasem szybko rozwiązać za pomocą StackOverflow. W porównaniu książki i StackOverflow przy problemach, które miałem pisząc aplikację muszę przyznać, że parę razy książka się obroniła i udało mi się rozwiązać problem bez użycia googl-a a tylko za pomocą książki.

Z  ciekawostek mogę polecić o czym nie wiedziałem, a zrobiłem sporo pasków postępu w WPF-ie, jedną zależność dla kontrolki ProgressBar „IsIndeterminate„, która pozwala wyświetlać nieskończoną animację podczas wyświetlania tej kontrolki. Jak komuś by się nie chciało robić porządnego paska postępu albo nie da się określić jak długo operacja będzie trwała to ustawienie tej właściwości na true da piękny efekt animacji nieskończonej.

Dodatkowo autor ma poczucie humoru i co jakiś czasu uraczy Nas żartem, co sprawia, że książka nie staje się suchą i nudną dokumentacją co często przydarza się takim księgom eksperta.

Minusy

Być może to nie jest minus. Jednak zawsze gdy sięgam do księgi eksperta to boję się, że będzie to tylko bardziej czytelny wypis z dokumentacji – to czego oczekuje to bardziej praktyczne podejście do tematu. Książka WPF 4.5 skupia się tylko na WPF-ie, nie ma w niej nic o MVVM(więc większość przykładów jest napisane w Code Behind. Dostosowane nie których rozwiązań do MVVM podejrzewam, że wymaga kolejnej książki o MVVM), nie ma w niej zbyt wielu praktycznych zastosowań kontrolek, jest sporo teorii, dlatego też ta ksiązka nie jest dla każdego

Z ciekawostek mogę polecić linka do klienta Twittera napisanego wyłącznie z poziomu XAML-a – https://blogprogramisty.net/wpf-klient-twittera-tylko-w-xamlu/

Dla kogo jest książka

Tutaj sprawa jest prosta – książka jest dla średnio-zaawansowanych programistów, którzy stworzyli 2-3 aplikacji WPF-ie (takie bardziej rozbudowane), dla takich co mieli parę zagwostek z WPF-em i czują, że nie wszysto wiedzią.

Tacy czytelnicy będą mogili swoją wiedzę uprządkować i o wiele więcej zrozumieć z WPF-a

Moja ocena o 7,5/10. Książkę polecam zdecydowanie.

 

 

 

 

4 komentarze do “Recenzja ksiażki WPF 4.5 – Adam Nathan

  1. Pingback: dotnetomaniak.pl

Możliwość komentowania została wyłączona.