Mistrz czystego kodu

Mistrz czystego kodu – Wujka Bob-a czyli Roberta C. Martina. Z okładki możemy dowiedzieć się, że jest to książka  profesjonalnego programisty. I po przeczytaniu 200 stron(całość) książki, mogę w pełnić się z taką opinią zgodzić. Polecam ją każdemu, kto chce stać się Senior Developerem. Poniżej moja recenzja.

ksiazka_mistrz_czystego_kodu

Książka oryginalnie wydana w 2011 roku. W Polsce pierwsze wydanie w 2013 roku. Piszę o tym, bo zawsze należy sprawdzić, kiedy książka została wydana. Zdarza się, że wydawnictwo Helion ma w swojej ofercie książki z lat 2010, co powoduje, że treści w takich książce są mocno nie aktualne.

Zawodowy programista

Wracają jednak do tematu. Książka ma ponadczasowy wymiar. Opisuje problemy jakie miał autor w swojej karierze programisty. Opisuje błędy jakie popełniał i jak dochodził do tego co jest najważniejsze w Naszej pracy.

Super jest przeczytać jak Wujek Bob został wyrzucony z pracy na stanowisku programisty i jak dużo się nauczył dzięki temu.

Cała treść książki opiera się na tym czym jest zawodowy programista i jakimi działaniami się charakteryzuje – w takich typowych sytuacjach jak szacowanie pracy nad projektem, praca pod presją czasu, zarządzanie czasem, no i oczywiście kodowanie.

Mamy tu rozdziały o TDD, o narzędziach programistycznych oraz o mojej ulubionej działce jaką są „katy” programowania.

Życiowo i w temacie

Rady jak i spostrzeżenia są bardzo życiowe. Wiele sytuacji o, których pisze Wujek Bob zdarzały mi się osobiście. Wiele się też nauczyłem i od razu byłem w stanie je zastosować.

Na przykład zamiast wyceniać pracochłonność projektu w konkretnych liczbach (2-3 dni), Wujek radzi aby podawać rozkład prawdopodobieństwa czyli na 60% zrobię to w 3 dni ale możne to zając również i 5 dni itd.

Dzięki temu kod, który powstaje nie jest kodem pisanym na szybko tak aby zdążyć. Dajemy sobie czas na refaktoryzację. Dodatkowo i co najważniejsze nie dajemy się wmanewrować w konkretny termin. Jeśli wymagania biznesu okażą się nie jasne będzie zawsze czas na ich implementacje.

Podsumowanie

Książka jest warta polecenia. Na pewno jest to pozycja obowiązkowa dla każdego programisty, które chce się rozwijać. Przechodzi przez wszystkie ważne aspekty pracy programisty i jasno i konkretnie piszę jak należy postępować i czego unikać. Polecam, moja ocena 9/10.