C# Wzorce projektowe – recenzja książki

Kolejna książka z mojej kolekcji opisuje najważniejsze wzorce projektowe z przykładami w C#.  Autorem jest Steven John Metsker, przechodzi on przez wszystkie najważniejsze grupy wzorców projektowych takich jak wzorce interfejsów, odpowiedzialności, wzorce konstrukcyjne, wzorce operacji oraz wzorce rozszerzeń. Poniżej moja recenzja.

ksiązka_wzroce_proektowe

Konkretnie

Książka jest dość stara pierwsze wydanie miało miejsce w 2005 roku. Co prawda wzorce programowania się nie starzeją co najwyżej powstają nowe więc nie ma to aż tak dużego znaczenia. Opisuje ją ze względu, że jest to to jedyna książka po polsku opisująca wszystkie najważniejsze wzorce projektowe z przykładami w C#.

Książka wyróżnia się trudnym do zrozumienia językiem. To znaczy, każde zdanie jest bardzo logicznie i naładowane treścią przez co trzeba wykazać się nie lada skupieniem aby wszystko pojąć.

Gdy jednak wykonamy tą trudną pracę zyskujemy pełne zrozumienie tematu w tym przypadku wzorców projektowych jak i ich zastosowania.

Przykłady opisujące praktyczne wykorzystanie wzorców operują na pewnej fikcyjnej fabryce fajerwerków, co daje poczucie operowania na faktycznych problemach spotykanych podczas programowania. Są to realne problemy wynikające ze specyficznych potrzeb biznesowych. Jest to o tyle ważne, że w przypadku wzorców projektowych musimy dobrze zrozumieć kontekst by móc zobaczyć efekty zastosowania takiego a nie innego wzorca.

Dodatki

Dużym plusem jest to, że autor zachęca do myślenia dając sporo zadań do zrobienia i zadając pytania w trakcie omawiania tematu. Odpowiedzi są dostępne i wyczerpujące. Pytania nie są żadnym bezmyślnym testem wyboru tylko faktycznymi pytaniami z zastosowania nabytej wiedzy. Dodatkowo mamy opis języka (tutorial) UML, który pozwala Nam rozszyfrować diagramy zastosowane w książce. Bardzo przydatne jeśli ktoś nie jest biegły w UML-lu.

Podsumowanie

Książka jest warta polecenia dla wszystkich średnio zaawansowanych programistów. Głównie dlatego, że bez doświadczenia w programowaniu ciężko będzie odnieść się do zastosowania wzorców programowania w praktyce. Trudny język trochę przeszkadza (być może to wina tłumaczenia) jednak ćwiczenia oraz sprawdzanie wiedzy podczas czytania daje poczucie ogarnięcia tematu. Polecam! Ocena: 8/10.