C# od podszewki – recenzja książki – perełka

Następna książka z mojej kolekcji to najfajniejsza książka dla C# po polsku jak jest na rynku. „C# od podszewki”  – autorem jest guru .Net-a Jon Skeet, który jest bardzo aktywny na StackOverflow. Dodatkowo książka jest skierowana dla średnio zaawansowanych programistów C#. Od razu zdradzę, że moja ocena książki to – 10/10. Jest to po prostu murowany hit. Zapraszam do recenzji.

ksiązka_c_od_podszewki

Dla kogo

Książka jest typowym przykładem książki, w której autor zakłada, że już znamy C# oraz, że chcemy się nauczyć czegoś więcej (wejść w głąb języka). Z praktycznego punktu widzenia, książkę zawsze należy kupić – nie zależnie od tego na jakim poziomie jesteśmy, ponieważ czytając ją możemy szybko zweryfikować swoje umiejętności. Jeśli będziemy czytać i nie za bardzo zrozumiemy o co lata to znaczy, że musimy zdobyć więcej doświadczenia – i wrócić do książki później. Jeśli jednak rozumiemy to na pewno nauczymy się się czegoś więcej i wgłębimy się w język C#.

Budowa

Książa opisuje dokładnie najciekawsze cechy z języka C# od wersji C# 1.0 do wersji c# 4.0. Opisując kolejno nowości wprowadzone w każdej z danych wersji. Może to kogoś zniechęcić czytając jakie rzeczy były wprowadzone C# 1.0 (to jakiś 10-13 lat temu w sumie), jednak mimo tego warto czytać tą książkę od deski do deski, ponieważ dzięki tej wiedzy ugruntowuje się Nasze wyobrażenie o tym jakiś komend i funkcji używamy w codziennej pracy i jak one dokładnie działają.

Książka jest stara (rok wydania 2012) jednak nie ma się co przejmować brakiem opisów do C# 5.0 i C# 6.0. Zmiany w tych wersjach był dość małe i szybko można nadgonić.

Szczegóły

Ciężko powiedzieć w jednym zdaniu co znajduje się w książce. Moim zdaniem jest tam wszystko to co powinien znać programista C# uważający się na, kogoś kto zna ten język. W książce prześwietlone zostają wszystkie elementy języka, delegaty, lambdy, metody rozszerzeń, LINQ-u, kontrakty kodu, drzewa wyrażeń i wiele wiele więcej. Mówiąc prześwietlone mam na myśli, naprawdę szczegółowe podejście do tematu, łącznie z rozdziałem jakie zmiany w rozwiązywaniu przeciążeń i wnioskowaniu typów wprowadził C# 3.0. Naprawdę jest to mocne!!!

Podsumowanie

Po prostu lektura obowiązkowa dla każdego programisty C#. Nie będę się jeszcze bardziej rozwodził. Nie mam żadnych uwag do tej książki. Zdecydowanie polecam  10/10.

 

5 komentarzy do “C# od podszewki – recenzja książki – perełka

  1. Jeśli ktoś nie zna angielskiego na tyle by czytać oryginały, to nie ma wyboru – musi czytać po polsku i wtedy ta książka to bez wątpienia dobry wybór.

    Jeśli tylko ktoś zna angielski wystarczająco dobrze – brać oryginał. Nie dość, że trzecia edycja jest 3 lata młodsza, to pozbawiona będzie inwencji helionowych tłumaczy…

    1. To jak ktos nie zna angielskiego na tyle zeby przeczytac oryginal po angielsku to sugeruje zainwestowac w nauke angielskiego w pierwszej kolejnosci. Na dłuższą metę bardziej się opłaci.

  2. I tak i nie.

    Jak się wie jaka książka jest dobra wtedy można oczywiście przeczytać wersje najnowszą po angielsku itd. co na pewno polecam.

    Jeśli chodzi o czytanie tej książki to tak jak pisałem ona opisuje język od wersji C# 1.0 więc i tak tak trzeba przejść przez wszystkie części języka i warto to zrobić, bo zyskujemy wiedzę o fundamentach rozwiązań zastosowanych w języku. Po drugie standard języka w wersji C# 4.0 się nie zmienił i jest stały więc ta książka się nie starzeje tak naprawdę

    Tak większość książek w helionie to starocie, nawet te nowości, które się pojawiają są już nie aktualne.

    Jednak mimo tego jeśli ktoś szuka czegoś po polsku przede wszystkim polecam nauczyć się angielskiego potem poczytać recenzje (na przykład u mnie) i wtedy kupić najnowsze wydanie tej książki.

    Robię recenzje książek polskich, bo takie mam u siebie. Jednak jest to fakt, że na Naszym rynku brak nowości.

  3. A nie prosciej po prostu przeczytac najnowsze (zapdejtowane) wydanie po angielsku zamiast ksiazki z przed 3 lat opisujacej stan jezyka 4.0 (wydany w 2010)?

    Wiekszosc ksiazek na helionie ma 1-3 lat opoznienia co w tej branzy je dyskwalifikuje.

  4. Pingback: dotnetomaniak.pl

Możliwość komentowania została wyłączona.