C# 6 i MVC 5 – recenzja książki

Kolejna książka z mojej biblioteki to C# 6 i MVC 5 napisana przez polskich autorów Krzysztofa Żydzika i Tomasza Raka. Tworzenie nowoczesnych portali internetowych. Jest to na pewno pierwsza i chyba jedyna książka o nowościach w C# 6.0 po polsku. Wydana bardzo na czasie (jeszcze przed oficjalnym wydaniem C# 6.0) opisuje MVC 5 i Entity Framework 6 oraz wiele innych internetowych technologi. Zapraszam do recenzji

c#60

Budowa

Książka ma 500 stron i przedstawia przekrój przez większość środowiska programistycznego związanego z .NET-em i technologiami internetowymi.

Pierwszy rozdział to mini kurs C#. Jest to bardzo przyspieszony i skoncentrowany kurs języka. Ma tą zaletę, że jest przedstawiony rzeczowo i konkretnie. Żadnych nudnych akapitów. Czasem niestety cierpi na tym jakość materiału i szczegółowość podejścia ale i jak jest to wartościowa lektura – dla tych co znają C# będzie to szybkie przypomnienie języka i wielu jego aspektów nie zawsze często wykorzystywanych w codziennej pracy – dla tych co nie znają C# będzie to raczej to liźnięcie materiału.

Najważniejszy tytułowy rozdział o C# 6 jest umieszczony na 4 stronach. Nie jest to oczywiście nic złego ale nazywać książkę o 4 stronach to podejście mocno pod publikę. Autorzy nie mogli tego wiedzieć ale część rzeczy o których pisze o C# 6 nie weszła do oficjalnej specyfikacji np: Primary Constructors. Wrażenie po przeczytaniu jest takie jak poprzednio jest krótko i rzeczowo.

Kolejne rozdziały traktują o .NET Framewrok-u, Azure, Linqu, WPF-e, WCF – e technologie te zostały opisane bardzo skrótowo i  służą raczej ogólnemu zrozumieniu całej architektury .NET-a. Dla początkujących programistów jest trochę za szybko a dla średnio zaawansowanych nie wprowadzają w nic zaawansowanego.

Następne dwa duże rozdziały to Entity Framewrok 6 i Asp. Net 5. Tym razem jest bardziej szczegółowo, dużo „mięsa” ale i tak odnośni się wrażenie, że jest za szybko i po łebkach.

Kolejne rozdziały opisują – wzorce programistyczne, web serwisy, Web Api 2, Visual Studio 2013, metodologie programowania, Http, SSL/TLS, HTML 5, CSS3, Html Dom, Java Script, bazy nierelacyjne i podstawy pozycjonowania na google (WTF!)

Jeśli macie wrażenie, że jest tego bardzo dużo to macie racje. Książka porusza wiele tematów, chce być bardzo uniwersalna i przekazać sporo wiedzy na poziomie podstawowym i średnim.

Efekt

Za szybko i za dużo. Nie da się napisać na 500 stronach o tylu technologiach tak aby było to cenne doświadczenie dla programisty. Szczególnie dla programisty portali internetowych. Jeśli nawet czegoś nie wiedziałem, to po przeczytaniu fragmentu wiedziałem, że muszą sięgnąć po coś bardzo odpowiedniego i szczegółowego.

Czytając tą książkę miałem wrażenie, że trzymam „bryk” programistyczny i przygotowuje się na kartkówkę z informatyki z .Net-a.

Parę ciepłych słów

Mimo tego, że czytamy bryk, to jednak książka nie ma wielu błędów, opisuje technologie w najnowszych wersjach i dotyka każdego tematu, z którym przyjdzie nam się zmierzyć w tej czy innej pracy jako programista. Gwarantuje, że każdy dowie się z niej czegoś czego nie wiedział o .Net-cie. No i ogromnym plusem jest to, że książka jest po polsku. Mimo, że większość programistów czyta po angielsku będzie to dla nich miła odskocznia.

Podsumowanie

Nie jestem do tej książki przekonany ale czuje, że będę do niej wracał aby zrobić sobie szybkie przypomnienie, którejś z technologi. Jeśli uznamy, że jest to skrót po świecie .Net-a ze wszystkimi konsekwencjami tego to książka będzie dobrą lekturą. W sumie polecam, moja ocena 6/10.

 

3 komentarze do “C# 6 i MVC 5 – recenzja książki

  1. Nie ma co owijać
    Trzeba to dosadnie powiedzieć, książka jest słaba.
    Teoretycznie miała opisywać bardzo wiele tematów ale w praktyce ponad połowa książki to klasyczne zapychacze.
    O wielu istotnych tematach napisano ledwie kilka zdań, a z innej strony mamy sporo „kwiatków” takich jak opis na półtorej strony klasy DateTime.
    Opis, składający się z listy funkcji(poniżej fragment):

    AddDays() — dodaje do daty określoną liczbę dni,
    AddHours() — dodaje do daty określoną liczbę godzin,
    AddMinutes() — dodaje do daty określoną liczbę minut,
    AddMonths() — dodaje do daty określoną liczbę miesięcy,
    AddYears() — dodaje do daty określoną liczbę lat,
    AddSeconds() — dodaje do daty określoną liczbę sekund,
    —-
    Szkoda :-( Zmarnowana została szansa wydania sensownej książki po polsku

  2. Tak w skrócie można powiedzieć. Książka była by super gdyby w miejsce opisu 13 technologi nie związanych z .Net-em bezpośrednio, rozszerzyć istniejące rozdziały o więcej szczegółów.

  3. Czyli podsumowując, dobre wykonanie, ale szkoda, że kolejni autorzy zdecydowali się na książkę z miliarda wydań typu „od zera do bohatera”. Widocznie taki był ich cel, by był to po prostu uaktualniony podręcznik dla osób chcących się uczyć od podstaw. Czyli znów nie powstała książka kierowana wprost dla średniozaawansowanych.

Możliwość komentowania została wyłączona.